Dnes aktuálne čerstvý sedemdesiatnik, čestný občan Nového Mesta nad Váhom, humorista Vladimír Pavlík

Titl.

Krištáľové krídlo s. r. o.
Drobného 27
841 01 Bratislava – Dúbravka

-Usilujeme sa nájsť najlepších medzi vynikajúcimi. A vždy, keď sa nám to podarí, vložíme im do rúk malý symbol – krídlo z krištáľu. To je naše „ďakujem“, naša poklona a odmena za ich nadpriemerné výkony, prelomové myšlienky, nápady, ktoré nás posúvajú vpred, za každodennú snahu zlepšiť kvalitu života jednotlivca i spoločnosti. Je mi cťou byť súčasťou tejto tradície už dvadsaťpäť rokov, – hovorí zakladateľka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.

Netradičné úspechy Vladimíra Pavlíka v disciplíne Výtvarné umenie nás oprávňujú navrhnúť ho na toto ocenenie. Jeho výtvarná práca je navyše obohatená vtipnou profesionálne stvárnenou myšlienkou – pointou. Preto Humorikon navrhuje svojho autora Vladimíra Pavlíka ako  reálneho adepta na túto cenu…

 Pekný deň!
Zaslaný adept Vladimír Pavlík nie je z Bratislavy no je to ojedinelá, zaujímavá osobnosť v ojedinelej kultúrnej oblasti na Slovensku vo výtvarnom umení, ktoré má pridanú hodnotu – pointu: HUMOR. Navyše zbiera ocenenie až z ďalekej, hoci komunistickej Číny, neoslovujeme ho celebrita, nie je ani v hlavnom prúde bratislavského biznisu a odmieta Smotánku radšej má cmar. To iba tak na margo a doplnenie. Proste je to zaujímavá persóna, medzi tými tuctovými, čo dostávajú ocenenia a vedia doma i vo svete o nich pramálo.
Zaslal humorista a publicista tiež cezpoľný a mimo Bratislavy Milan Kupecký

Ing. Vladimír Pavlík sa narodil 19. novembra v roku 1951 v Zemianskom Lieskovom v okrese Trenčín. Vyštudoval Strednú priemyselnú školu strojnícku v Novom Meste nad Váhom a tiež úspešne vychodil strojnícku fakultu na vysokej škole technickej v Bratislave. Ďalej, absolvoval postgraduálne štúdium priemyselného dizajnu na technickej univerzite v Košiciach a grafický dizajn na Fakulte architektúry v Brne. Vojenskú základnú službu absolvoval v roku 1978 v Českých Budejoviciach. V roku 1985 ho prijali za člena Slovenského fondu výtvarných umení, čo si veľmi cení. Viac rokov bol zamestnaný ako dizajnér vo VUMA v Novom Meste nad Váhom a popri tom externe pracoval aj ako dizajnér pre viaceré strojárske podniky, okrem Vzduchotechniky v Novom Meste nad Váhom, v TOS Trenčín, v Lodenicich Komárno, v Agrostroji Jičín, v Chirane Stará Turá, v ZTS Dubnica, v Považských strojárňach a v podniku Šmeral Trnava. V roku 1991 ako zriadil výtvarný ateliér REDES, kde podnikal v oblasti dizajnu a reklamy. Ako vieme, Vladimír Pavlík sa popri svojmu povolaniu venoval dlhé roky výtvarnému umeniu a humoru zvlášť, čo je doteraz jeho koníčkom. Prvé karikatúry vytvoril na strednej škole a počas štúdií v Bratislave. Kresleným humorom prispieval do vtedajších viacerých novín a časopisov. Samostatné výstavy mal v Bratislave, v Piešťanoch, v Trenčíne, Nitre, v Nových Zámkoch a samozrejme doma v Novom Meste nad Váhom. V roku 1982 bol spoluzakladateľom prvej súťažnej prehliadky kresleného humoru v rámci vtedajšieho Československa s názvom NOVOMESTSKÝ OSTEŇ v Novom Meste nad Váhom, ktorej je riaditeľom a ktorá tradične pokračuje dodnes. Najmä vďaka nemu, možno povedať že i na jeho popud a so súhlasom primátora mesta zriadili v Novom Meste nad Váhom Stálu galériu humoru, ktorá je ojedinelým kultúrnym zariadením na Slovensku. Iniciatíva a aktivity Vladimíra Pavlíka presahujú rámec mesta, okresu i Slovenska. Veď na medzinárodných súťažiach kresleného humoru získal v zahraničí na rôznych súťažiach vyše 40 ocenení a to v Taliansku, Nemecku, Poľsku, USA, v Brazílii, Kórey, Srbsku, Holandsku, Česku, Turecku, v Sírii, Egypte, Japonsku a v ďalekej Číne. Pred dvomi rokmi získal 9 medzinárodných ocenení. Boli to ocenenia – z ďalekej Číny, Nemecka, Holandska, Rumunska, Česka, Holandska, Turecka, Korey a Portugalska. Pre lepšie pochopenie, z portugalského súťažného Bienále humoru s názvom Luís D´oliveiera Guimáres na ktorej sa zúčastnilo 480 karikaturistov zo 74 krajín s 1360 kresbami získala jeho karikatúra najvyššie ocenenie.
Paradoxné je, že Vladimír Pavlík je známejší ako karikaturista a výtvarník (a predovšetkým často) viac oceňovaný v zahraničí, ako doma, na Slovensku. Svoje satiricko-humoristické karikatúry vystavuje na rôznych autorských výstavách už od roku 1984. Maľovať začal o niečo neskôr. Prvú autorskú výstavu malieb mal doma, v rodnom meste v Novom Meste nad Váhom, v roku 2002.
V roku 2007, v Piešťanoch na Kolonádovom moste vytvoril slovenský rekord v „Hodinovke kreslených vtipov“, keď za 60 minút nakreslil 54 vtipov, čo je zaznamenané aj v Slovenskej knihe rekordov. Ďalší rekord vytvoril o štyri roky neskôr, keď nakreslil na plátne s plochou 22,54 m2 najväčší kolorovaný obrazec, ktorý visel určitý čas na priečelí novomestského kultúrneho domu. Je autorom troch kníh s humoristickou tematikou a viacerých katalógov. Okrem toho ilustroval 20 detských omaľovánok a osem kníh kresleného humoru. V súčasnosti sa popri karikatúre venuje ilustráciám a maľbe obrazov. Navyše pred pár dňami získal ocenenie Osobnosť Nového Mesta nad Váhom a súčasne oslávil okrúhle výročie 70 rokov svojho narodenia.

Navrhujú ho oceniť v tejto nedocenenej, hoci tradičnej kultúrnej oblasti slovenskej satiry a humoru, ako pridanej hodnoty bežného výtvarného umenia – Milan Kupecký slovenský humorista a publicista spolu s kolektívom autorov i členov Redakčnej rady satiricko-humoristických internetových novín HUMORIKON

Prinášame niekoľko karikatúr z jeho tvorby: 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments