Dnes aktuálne Ivo Mijo Andric

Zaraďujeme ako tip pre našich mladých humoristov, ak sú v súčasnosti na Slovensku nejakí. Je to čítanie aj pre žiakov našich škôl, pedagógov, námet pre ministerstvo školstva…

Home / aforizmy pre deti / humor / medzinárodný časopis humoru a satiry granátového jablka / Ivo Andrić Mijo / Joseph Balasko / views / knižné recenzie / recenzie / satira / Pomegranate / sipak.rs / Zalievanie úsmev /LIVE MIJO Andrić: šťastný, že PUT KNIHU MLÁDEŽNÍCI
IVO MIJO ANDRIĆ: ŠŤASTNÝ SPÔSOB REZERVÁCIE MLADÝCH ČÍTATEĽOV
Šipak 

Josip Balaško: PLNENIE SMILOV, VN, Brezovica, 2018.

Slávny chorvátsky spisovateľ pre deti a aforista Josip Balasko s niekoľkými desiatkami predtým publikovaných titulov ponúkol svojim čitateľom nezvyčajnú knihu aforizmov pre najmenších od úsmevu. Je to dielo, ktoré ešte nebolo zaznamenané v chorvátskej literatúre a je určené pre deti školského veku.
Táto aphoristická kniha bola vytvorená ako výsledok dlhšieho zaznamenávania myšlienok, premyslených a vtipných poznámok od autora a jeho dvanásťročného spolupracovníka, inak piateho ročníka základnej školy. Aj keď v predslove neuvádza meno chlapca, pretože sa dohodli, aby nezverejnili tajomstvo spisovateľa jeho súcitu s Jasnou, mohol byť jedným z jeho dvoch vnúčat alebo akýmkoľvek elementárom z Brezovice pri Záhrebe, kde žije Balasko. Je to však najmenej dôležité pre knihu a pre mladých aforistov. Je oveľa dôležitejšie, aby sa hlavná postava jeho myšlienok, istá študentka Jasny, aspoň do doby, kým sa kniha neobjaví v školskej knižnici, nenaučila, že jej chlapcove aforizmy sú venované.
Spisovateľ Josip Balaško je vynikajúcim znalcom detskej psychiky a tém zo života najmladších čitateľov. Preto sa pri vymýšľaní a písaní aforistických a iných humorných myšlienok ubezpečil, že každé napísané slovo bolo primerané veku študentov od prvého do ôsmeho stupňa základnej školy. A samozrejme, že spĺňa prísne jazykové a pedagogické štandardy. V týchto myšlienkach nie je denná politika ani zmienka o zmeškaných ekonomických rozhodnutiach. Nehovorí sa o Ustašasoch a partizánoch, nepokojoch fanúšikov a parlamentných požehnaniach. Všetko je tu ohraničené školskými knihami, detskými starosťami, tajnou láskou a veselými úsmevmi napájanými teplými, krikmi a ľahko zapamätateľnými slovami.
Keďže to zodpovedá danej téme a jej hlavným aktérom, v centre kníhkupectva sú deti a ich rodičia: potom škola, učitelia a učitelia a spoločnosť ako rámec, v ktorom sa uskutočňuje celý tento ahoristický scenár. Rodičia, tj. Mama a otec, aspoň pokiaľ ide o deti, sú hlavnými rolkami, bez ktorých by bol film nezaujímavý a nie celkom pozerateľný. Preto im Balasko dáva niekoľko úvodných aforistických myšlienok, aby vedeli, kto je šéfom domu a kto je jeho najdôležitejším nájomcom. Takže …
Mama hovorí, že som knihu čítal, takže sa obávam, že ma to nezatvorí … Preto sa čudujem:
Ak som klenot mamy, prečo ma už nebude nosiť znova?
A pokiaľ ide o mamičky a oteckov …
Som dobrodružstvo mamy a otca a mama je len otec! – A dovoľte mi to pridať …
Budem otcovým majetkom, keď na mňa minú peniaze.
Existuje mnoho takýchto a takýchto perál myslenia a jazyka, ktoré dokážu otvoriť rodinné dvere, aby odhalili vzťahy medzi mladými ľuďmi a starými ľuďmi a aby nám ukázali aphoristickú závažnosť vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Alebo bližšie: mama – dieťa – otec. V tomto vzťahu sa vyskytujú rôzne konflikty a dobrodružstvá. Dieťa v týchto vzťahoch sa musí usmievať – ale nesmie sa smiať iným. Najmä nie starší ako vy. Nemal by sa baliť ani do jamu, pretože: – Dieťa balené do jamu nie je vôbec sladké. Jedným slovom, dieťa by malo a musí byť dôležitým hráčom v rodinnom tíme a nemalo by preháňať alebo dopriať čokoľvek, čo je nezvyčajné a ktoré porušuje povesť rodiča a zodpovedné sociálne postavenie opatrovateľa a opatrovateľa.
Generačná priepasť, ktorá je zrejmá v moderných životných podmienkach v dôsledku zrýchleného vývoja technológie a technológie, na ktorú sa deti prispôsobujú oveľa rýchlejšie ako staršie osoby, spôsobuje rôzne správanie doma aj v škole. Aforista opisuje túto situáciu zastavenia a pokroku múdrym hovorením o dieťati, ktoré hovorí: „ Stoja v pokroku ľudstva, keď ma mama a otec požiadajú, aby som bol ako oni. A to je takmer nemožné alebo ťažké dosiahnuť v 21. storočí. V prvom rade preto, že dnes … Dieťa často zabúda na príkazy, pretože myslí hlavou.
Výživa, ako základná súčasť rastu a rozvoja, je určite nevyhnutnou témou pre deti. Rastie z jedla, teší sa z jedla, ale tiež zhustne. Obezita u detí nikdy nebola tak výrazná, ako u nás, tak vo svete. Kredit za to má mäso a rýchle občerstvenie, ale aj nedostatočná fyzická aktivita a menší pohyb mladých ľudí v prírode. Balashko skúma tento problém v dvoch aforizmoch, ktoré sa navzájom dopĺňajú na jednej strane a na strane druhej sa takmer úplne vylučujú. V prvom zistí, ako sa stať vegetariánom bez toho, aby z jedla odstránila mäso. – Sme vegetariáni. Pri pečení mäsa určite pridajte Podravku. Druhá je konkrétnejšia a efektívnejšia, pretože hovorí: – O rýchle občerstvenie je najdlhšie, čo som bol nasýtený.Teraz si vyberiete, či chcete mäso odstrániť z menu alebo pridať do tety Vegeta. Alebo z dôvodu dĺžky sýtosti a hladu budete jesť rýchle alebo pomalé jedlá. To je – varené alebo nevarené.
Škola je okrem domova hlavnou starosťou každého dieťaťa. Do siedmich rokov – domov, materská škola a rodičia. Od siedmich rokov do veku väčšiny – školy, učitelia a učitelia. Pamätajúc na začiatky školy, takmer každý žiak základnej školy povie nostalgiou: – V prvej triede som mal päť, keď sme sa učili písať číslo pe t! A potom so smútkom v hlase pridať: – Historický deň? To bude deň, keď opravím svoje zlé skóre v histórii!
Škola je radosťou pre niektoré deti a pre niektorých je takmer neznesiteľnou záťažou. Vzrušujú radosť, jednotku a duo, bremeno, ktoré by najradšej odložili chrbtom. Ale nielen to vyjde, takže niektorí dokonca v lete chytia prechladnutie. Hlavným dôvodom týchto bežných detských ťažkostí je to, že… – stupne im nedovoľujú dýchať. Deti sú samozrejme v škole … najťažšie je zdvihnúť dva prsty. Na záver o škole a rodičoch citujem ďalší integračný aforizmus, ktorý znie: – Nešiel som do školy, pretože som pomáhal chorej mame. Trpela horúčkou spotrebiteľov.
Viem, že ste sa obávali, prečo neprepisujem žiadny z tých aforizmov Balashkovho spolupracovníka pri písaní knihy. Nezabudol som na mladého spisovateľa a jeho vtipné diela zasvätené Jasnej až do konca show. Je zrejmé, že cukor sa končí. A aby som bol úprimný, odhadol som, že by to mohlo ohroziť utajenie ich vzťahov, keby som predtým prepisoval akýkoľvek aforizmus, ktorý sa obetoval svojmu súcitu. Kniha obsahuje vtipné myšlienky mladého literárneho spisovateľa tučným písmom, takže je ľahké ich rozpoznať. A v škole, ktorú navštevuje, všetci rýchlo zistia, o čom je Jasna, ak ešte neexistujú. Takže aforizmus mladej spisovateľky bude: – Keby som bol slepý, vedel by som o Jasne, pretože ma ešte nevšimla …od tejto chvíle, ak už nie, upadnú do zabudnutia. Jednoducho, on už nebude záhadný, tajomný alebo taký vtipný, aký bol, keď bol napísaný. Rovnako ako ten, v ktorom hovorí mladý spisovateľ: – Jasna ma zradila, že kopírujem. Nakoniec som si zaslúžil trochu jej pozornosti.
To, že je na deti taký žiarlivý ako na dospelých, najlepšie potvrdzuje toto priznanie autora: – Čiňte pokánie, že som strčil Tomicinu stoličku, pretože ho to upadlo do Jasnej náručí. Možno sa rozhodol urobiť tento krok kvôli známej skutočnosti uvedenej v aforizme: – Zostal som v Jasnej tieni, hoci je mojím slnkom . A nakoniec, aby som uzavrel tento milostný príbeh o Jasnej ďalším intímnym aforizmom, v ktorom mladá spisovateľka neochotne priznáva … – Keď bolo Jasne povedané, že je taká krásna ako babička, chválila som krásu jej starého otca. Teraz hovoríte, že drevotrieskové dosky v humore nespadajú ďaleko od bloku.
K týmto myšlienkam pridávam ešte niekoľko kvapiek do rieky Pouring Smiles od Josipa Balasha a jeho tajného spolupracovníka pri písaní mimoriadne krásnej a najobľúbenejšej knihy odpadov pre deti. Nechajte ich šťastný a krátky výlet k mladým čitateľom.
Ivo Mijo Andric

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments