Dnes aktuálne Janka Blašková z Trnavy

Vážený HUMORIKON! Já píšem v trnavčine a tak sa vám predstavím v temto nárečí. Dúfam, že vám to neude vadiť a budete tomu rozumiieť tak ako záhorátčine, či východniarčine. Gdze a kedy som sa narodzila, to je o mne známe. Do školy, vlastne do škól, som chodzila po celej Trnave, lebo na Linčánskej, kam sme sa prestahuvali z meskej veže, nebola škola. Najprv tri dny pot vežu, potom do Albertína, též pot rádio, mníškam a na konec na Gorkého školu. Bola to unikátna panelová škola.
Už nevím, v keréj z týchto škól ma pasuvali za pionírku, lebo to bolo dávno. Táto organizácija mala heslo „ždy pripravený“ a teho som sa držala a držím do čúlku.
Čúl bývam v Jaslovských Bohunicách a aj ket ma osud odfúkol z Trnavy, furt som jej verná a verná budem. Že je to tak, svečí to, že ket si každý týden otvoríte Trnavsko, nájdete tam mój pravidelný stĺpček a fotku. Na jednej strane sme tam z Evku Jarábkovú a tak sme opčanky z jednej strany.
Ešče k mójmu spisuvatelstvu. Vydala som dve knižky, a to pravidelne, prvá v roku 2012, druhá v roku 2014 a čúl je rok 2016, tak ide trecá. A to vždycky v októbry. Dzeci sa rodzá obyčajne v devátém mesáci a moje knižky v desátém.

Humoresky

Nová Boty (po slovenský topánky

Ket som si po posledném daždy umývala topánky, ziscila som, že potrebujem nové. Né, že by boly nemoderné, šak móda sa opakuje furt dokola, ale na moje staré a bolavé nohy sa velyce tažko kupujú boty. Ale odhodlala som sa a išla do královského mesta na nákup. Chodzím, kukám, vybýrám, skúšam. Žálbohu, žádné nescú chodzit samé. Pekné sú, aj dobré sú, ale mne navyhovujú, furt to neny ono. Jag v trecém topánkovém obchode stretnem teho istého chlapa, začíná mi to byt podezrivé. Špehuje ma, alebo čo sce se mnu? Ale on né, on má ten istý úmysel jag já. Sce si kúpit nové boty. Ve štvrtém obchode som si konečne boty kúpila. Síce nechodzá samé,
ale sú makučké, lahučké, celkom také pre mna. Dúfam, že budú slúžit dobre, šak som za ne dala celý majetek. Stály sedem rázy tolko jag moje svadebné. A tý boly vtedy velyce drahé, šak boly na zlatém opatku. Ščasná, s krabicu pot pazuchu, vyndem ven z obuvy. A čo nevydzím. Do výkladu kuká mój známy spolupútnyk po trnavských topánkových obchodoch. Ruky má prázdné, vydzím, že nyšt nekúpil. Len smutno konštatuje, že šadze sú ceny jag v Amerike, ale on má slovenský dóchodek. Nedá sa nyšt robyt, pret sedemdesátyma rokáma som chodzil bosý a čúl budem tak chodzit zas. Dala som mu za pravdu, šak móda sa točí furt dokola.

Návšteva múzea

Múzeum človeka Nedávno, ket som išla okolo múzeuma, rozmýšlala som, čo nové tam vystavujú. Šak vím, že v tejto budove majú len staré, až prastaré veci. To aby zme vedzely, jako sa žilo volakedy. Aj ket som neny taká stará, aby ma tam mohly vystavuvuat, též pamatám, jako sa žilo v minulém storočí, až tysícročí. To bola radost chodzit po svete. Veselo na ulyce, veselo v parkoch, šadze plno dzecí. Tý sa hrály gulky, skákaly cez švihadlo, nahánaly lobdu a nesedzely pri počítači a televízore. A to mi ščúl chýba. Chýbajú mi aj usmáte predavačky, mylé úradnýčky, veselá mládež, zotpovedný šoféry. Neska sa každý len ponáhla a zhána penáze. Ludé spamatajte sa, šak úsmev a mylé slovo nyšt nestojí, lebo v opačné prípade mosím otvorit múzeum skutečného človeka. V nem umíscim hrajúce sa dzeci, veselú mládež, kerá nemá slovnýk jag ve štvrtej cenovej skupine. Též príjemné predavačky, slušných šoférov a ochotné úradnýčky. Do vitrýny by som dala aj dochtorov, kerý majú záujem o pacijenta. Místo by sa našlo aj pre slušného farára. Celé jedno poschodzí by som vyčlenyla pre polytykov, čo ich je jak pašných andelov, ale len pre tých, kerý robá šecko pre blaho ludzí a né pre seba. Len sa bojím, že totok poschodzí by bolo prázné. V ten mojem múzeume by som vystavila aspon jedného gentlemama. Aby to šadze vonalo človečinu. Bolo by otvorené furt, aby sa ludé mohly íst kuknút na tý eksponáty. Aby zme skutečného človeka nemosely potomkom ukazuvat len v šlabikáry.
Janka Blašková

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments