Dnes aktuálne kolektív slovenských humoristov a satirikov, tvorcov Humorikonu

Snáď na úvod:
Priaznivci Humorikonu, autori a jeho čitatelia dovoľujeme si Vás informovať, že na základe hodnotenia žiadostí o finančnú podporu z verejných zdrojov poskytovaných Fondom na podporu umenia, ktoré boli podané v rámci výzvy č. 1/2024: program 2.3.2 – Vydávanie internetových časopisov, odbornou komisiou a rozhodnutím riaditeľa Fondu na podporu umenia Roberta Špotáka Vaša žiadosť „Humorikon“ zaregistrovaná pod č. 24-232-00217 nebola podporená.

Rozhodnutie riaditeľa Fondu na podporu umenia o podporených a nepodporených žiadostiach je zverejnené na webovom sídle fondu v časti Získanie podpory | Rozhodnutia riaditeľa.

Bodové hodnotenie a písomný komentár členov odbornej komisie, ktorí žiadosti hodnotili je zverejnené v registračnom systéme FPU.

Toto rozhodnutie Fondu na podporu umenia je konečné a podľa článku 11 bodu 3 Zásad poskytovania finančných prostriedkov z Fondu na podporu umenia proti tomuto rozhodnutiu sa nemožno odvolať.

S pozdravom,

Mgr. Róbert Špoták, PhD.
riaditeľ FPU

Hodnotenie žiadosti 24-232-00217
Kritérium
Umelecký/kultúrny prínos a potenciál projektu – 0 až 40 bodov 105
Prínos projektu pre cieľovú skupinu – 0 až 10 bodov 37
Doterajšie umelecké/kultúrne aktivity žiadateľa vo vzťahu k projektu – 0 až 10 bodov 38
Rozpočet projektu – 0 až 30 bodov 97
Kvalita realizačného plánu – 0 až 10 bodov 32
Spolu 309
Zdôvodnenie komisie a Odborná komisia odporúča žiadosť nepodporiť vzhľadom na nepresvedčivosť neaktuálnosť vizuálnej a obsahovej zložky.
Pozn.:
Celkové bodové hodnotenie žiadosti je 309 bodov.
V tabuľke je uvedený reálny súhrnný počet bodov od všetkých hodnotiteľov, ktorí hodnotili žiadosť, za jednotlivé kritériá spolu. Rozsah počtu bodov v popisoch kritérií je za jedného hodnotiteľa.
Ak sa celkové bodové hodnotenie líši od bodového hodnotenia spolu v tabuľke, tento rozdiel je spôsobený neúčasťou člena odbornej komisie na zasadnutí odbornej komisie. V takom prípade odborná komisia počas svojho zasadnutia postupuje podľa článku 5, bod 5 vnútorného predpisu Zásady, spôsob a kritériá hodnotenia žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov z Fondu na podporu umenia: Ak sa niektorý člen odbornej komisie nemôže zúčastniť celého hodnotenia žiadostí, alebo jeho časti, namiesto jeho bodov je tejto žiadosti automaticky pridelený priemer bodov, ktoré tejto žiadosti pridelia ostatní členovia komisie. Priemer automaticky vypočíta a pridelí registračný systém s matematickým zaokrúhlením na celé číslo.
V tabuľke vyššie nie je pripočítaný automaticky pridelený priemer bodov za člena odbornej komisie, ktorý sa nezúčastnil zasadnutia

Kritériá hodnotenia – Program 2 (spolu 0 až 100 bodov)

1. Umelecký/kultúrny prínos a potenciál projektu – 0 až 40 bodov
• Relevantnosť a/alebo originalita výstupov projektu
• Kultúrno-spoločenský význam a hodnoty projektu
• Prínos pre slovenský a medzinárodný umelecký a/alebo kultúrny kontext

2. Prínos projektu pre cieľovú skupinu – 0 až 10 bodov
• Schopnosť sprístupniť témy a hodnoty projektu cieľovej skupine
• Potenciál projektu osloviť cieľovú skupinu
• Schopnosť žiadateľa identifikovať cieľové skupiny projektu

3. Doterajšie umelecké/kultúrne aktivity žiadateľa vo vzťahu k projektu – 0 až 10 bodov
• Kvalita a rozsah doterajších projektov žiadateľa
• Kvalita ohlasov na doterajšiu činnosť žiadateľa
• Odbornosť, skúsenosti a profesionalita žiadateľa

4. Rozpočet projektu – 0 až 30 bodov
• Opodstatnenosť a primeranosť jednotlivých nákladových položiek vzhľadom na obsah a povahu celého projektu, ale aj k reálny trhovým cenám
• Primeranosť a opodstatnenosť celého rozpočtu projektu a miery výšky spolufinancovania nad rámec povinnej spoluúčasti
• Primeranosť žiadaných finančných prostriedkov vo vzťahu k projektu

5. Kvalita realizačného plánu – 0 až 10 bodov
• Relevantnosť stratégie realizácie projektu
• Opodstatnenosť harmonogramu a dĺžky realizácie projektu
• Udržateľnosť projektu a/alebo možnosti jeho ďalšieho rozvoja

Dodatok:

Aj náš projekt bol hodnotení niekoľkými členmi tzv. odbornej  komisie a okrem našich internetových novín mali jej členovia hodnotiť ďalšie projekty včlenené do 9  kategórií, – nevieme presne koľko projektov patrilo do každej jednej kategórie, až tých chudákov v jednotlivých komisiách možno pracovne poľutovať.  Kladieme však otázku, ako si za relatívne tak krátky čas stihli členovia komisie aspoň prezrieť a odborne sa vyjadriť čo len k jedinému projektu, keď rozsah jedného, okrem úradných koloniek, obsahoval podstatné gro informácií plus rôzne prílohy v každej žiadosti, ak chceli objektívne a odborne posúdiť a vyhodnotiť každú z nich? Čo sa týka našej žiadosti museli by prezrieť, ak už nie prečítať 2 500 (!) príspevkov. Mimochodom, za svojej relatívne krátkej existencie máme zaznamenaných  vyše 59 500 „návštev“ nášho portálu, keď na jedno zhládnutie treba na každej stránke iba „prelistovať“ 10 autorských príspevkov rôzneho rozsahu a žánrov?! Proste, je to časovo nemožné a nemysliteľné, oveľa ľahšie je pánovi riaditeľovi vyhodnotiť projekt dvomi slovami – „kolísavá úroveň“, keďže napokon o pridelení projektu tomu-ktorému uchádzačovi bolo už aj tak  vopred rozhodnuté (!) Alebo, že by si pán riaditeľ Špoták poplietol rôznorodú, pestrú žánrovú a kvalitnú úroveň jednotlivých príspevkov  (v našom prípade už po štvrtý raz) s „kolísavou úrovňou“?

SLOVENSKÍ profesionálni tvorcovia humoru a satiry, bývalí „roháčovci“. Poslední mohykáni 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

2 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vlado
Vlado
4 months ago

Je mi smutno, že grand nebol fondom priklepnutý.lebo hodnotiť humor je naozaj zvláštne. Každý z nás je z iného súdka,každý má iné kritériá, iné nároky na humor a smiech podpísané pod intelekt a erudíciu získanú počas života…Hodnotiť humor? Hodnotiť aforizmy? Na základe akých kritérií…? Viac smiešne, menej smiešne? Múdrejšie, menej múdrejšie…?! Má humor prínos v živote spoločnosti? Otázok je naozaj veľa, každá by si zaslúžila odpoveď. Profesionálnych kritikov humoru niet, nie sú na to školy, ani prípravné kurzy. Humor buď je, alebo nie je…Humor má individuálny prínos. Som prevedčený a na tom trvám, že každý autor ponúkajúci svoje riadky, či kresby do Humorikonu koná v najlepšej viere niečím prispieť na zlepšenie nálady, či dopracovať sa k istému poznaniu stavu skutočnosti.Veď ak si všimneme na sociálnych sieťach, koľkí spomínajú na Roháč ako na krajinu, v ktorej sa cítili komfortne práve cez prizmu humoru a satiry..?.Vedia títo „školení hodnotitelia,“ že mnohí autori z Roháča stále fungujú, stále prispievajú svojou troškou do mlyna humoru, práve do Humorikonu? Nemyslím si, že sú opotrebovaní, slabí, menej kvalitní…Práve naopak, sú oveľa kritickejší, lebo takými byť v totalite nemohli. Nesmeli byť! Humorikon im dáva priestor, získali si opäť svojich verných na svoju stranu. Viem o tom svoje, som jedným z nich…Navyše je smutné, že pracujú bez nároku na honorár, ktorý by mnohým pomohol dôstojne prežiť s najnižšými dôchodkami jeseň života…Dá sa vychovať mladá generácia lyžiarov, hokejistov, za nemalé financie od štátu, ale humorista sa vychováva sám…Grátis, humor sa berie ako niečo menejcenné. A pritom je to korenie, veľmi vzácne korenie duše.Nuž, je mi ľúto, že existuje takýto oficiálny postoj k tvorcom, ale ide sa ďalej. Musí sa ísť, lebo bez úsmevu deň tak nechutná…Česť pánovi Milanovi Kupeckému, ktorý sa stal akýmsi nevoleným otcom a priaznivcom všetkých autorov, ako domácich, tak i zahraničných.
Váš Mgr.art.Vlado Javorský

Jaroslav Cibiček
Jaroslav Cibiček
4 months ago

Milý pán Milan Kupecký,
ďakujem Vám za úprimné slová situácie okolo Humorikonu. Obzvlášť som Vám povďačný za príkladnú doterajšiu vzájomnú spoluprácu Má to neobyčajný zmysel pre ľudí, fanúšikov humoru.
Ďakujem osobne za prianie k sviatkom a zostávam v nádeji, že sa kompetentné, vládne ľudstvo spamätá a nastane obrat k lepšiemu.
Prajem veľa zdravia a zostať s humorom vo svojom živote naďalej
so srdečným pozdravom
Jaroslav Cibiček