Dnes aktuálne predsedníčka Občianskeho združenia CYRILOMETODIADA Daniela Suchá

Každoročná púť motorkárov k pamätným a posvätným miestam

Od Studničky v Pozbe až do Solúna, rodného mesta svätých Cyrila a Metoda

Slovenskí motorkári sa pravidelne každý rok zúčastňujú na púti motorkárov na Studničke v Pozbe vo farnosti Beša, kde je farárom otec Ioan Gondec. V tomto roku sa z nitrianskeho biskupstva, pri príležitosti 1160. výročia príchodu sv. Cyrila a sv. Metoda k našim predkom rozhodli putovať na motorkách až do Solúna, rodného mesta svätých bratov.
V sobotu 22. apríla tohto roku otec biskup Viliam Judák požehnal jazdcov a ich motorky pred sochou sv. Jána Pavla II. na Nitrianskom hrade. O pár dní na tom v piatok 28. apríla sa účastníci púte stretli v Mojmírovciach, kde v Kostole sv. Ladislava otec Janko Gondec celebroval svätú omšu, na ktorej sa zúčastnili i žiaci miestnej základnej školy, spolu s pani riaditeľkou Gertrúdou Šrámovou. Predsedníčka Občianskeho združenia CYRILOMETODIADA Daniela Suchá predniesla Žalm cyrilo-metodský Karola Strmeňa, hrou na fujare ju sprevádzal fujarista Štefan Suchý. Svätým stánkom znela melódia na slová:

„Prekvitá Nitra slovenská ako strom zasadený pri vode živej,
prináša načas ovocie vernosti opravdivej.
Prekvitá Nitra slovenská a Cyril, svätý mních,
v nej po slovensky hlása Božie slovo,
a svätý Metod, dobrý pastier svojho stáda,
srdce Slovákovo.
Bože náš, Otče národov, nauč nás prejsť
i touto ťažkou školou, teraz, keď v dobe krutej
skúšky osláviť chceme príchod našich apoštolov.
Počuj nás, ako voláme; to volajú Ťa, Bože, Tvoje deti,
nás počuj, ako voláme, ale ešte hlasnejšie a tvrdšie volajú naši svätí.
Počuj nás, Otče národov, a vypusť na nás sväté svoje lúče.
Pamätaj, Otče, pamätaj, na svoje deti k Tebe volajúce.
Bohu Otcovi nášmu i Bohu Jeho Synu i Bohu Duchu Svätému sláva
nechže sa teraz i na večné veky vzdáva. Amen.

Po sv. omši za zvukov fujary a spevu sa účastníci stretnutia spolu s miestnym pánom farárom Jozefom Markom rozlúčili s pútnikmi, ktorí sa vydali pod duchovným vedením otca Janka na cestu do Blatnohradu, kde ich na prvej zastávke očakával otec Vincze Bengyák.
Z histórie vieme, že vtedajšie slovenské nitrianske knieža Pribinam so svojím synom Koceľom dal v Blatnohrade, okrem svojho paláca postaviť aj Baziliku sv. Hadriána a Panny Márie. Svätí solúnski bratia Konštantín a Metod sa na svojej púti do Večného mesta v roku 967 zastavili v Blatnohrade a pobudli u vladára Koceľa.
Metod sa po smrti Konštantína – Cyrila rozhodol pokračovať v misijnej práci na Veľkej Morave. Pri návrate z Ríma sa spolu s vysvätenými kňazmi opäť zastavil u Koceľa. A práve v Blatnohrade vďaka svojej štátnickej múdrosti a prezieravosti Koceľ požiadal Metoda o návrat do Ríma, aby sa nechal vysvätiť za biskupa. V Ríme Metoda vysvätili za titulárneho arcibiskupa sriemskeho, a tak sa stal pápežským legátom pre slovanské územia. Na záver nám už iba zostáva zaželať motorkárom požehnanú cestu a šťastný návrat.

Daniela Suchá, foto: Alexander Dúbravský a archív občianskeho združenia

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments