DNES AKTUÁLNE SLOVENSKÝ KARIKATURISTA, RIADITEĽ NOVOMESTSKÉHO OSTŇA VLADIMÍR PAVLÍK

Pre niekoľkými dňami, ako sme avizovali, sa uskutočnila v Novom Meste nad Váhom vernisáž tradičnej humoristickej výstavy Novomestský osteň! V poradí už 21. ročník…Sľúbili sme, že sa najmä kvôli obrazovej dokumentácii k tomuto významnému podujatiu vrátime…

Témou tohto 21. ročníka Novomestského ostňa bola zaujímavá – ROZHLAS A TELEVÍZIA pretože na Slovensku oslavujeme v tomto roku dve jubileá, a to 65. výročie Slovenskej televízie a 95. výročie Slovenského rozhlasu. Výstava trvá a potrvá do 12. novembra tohto roku.

„Humor má nedefinovateľnú schopnosť vytvárať atmosféru, navodiť istú náladu. Myšlienka skrytá v nemých kresbách útočí na naše zmysly a evokuje rôznorodé pocity. Humor usmerňuje náš uhol pohľadu na danú tému a nabáda nás na zamyslenie. Autori kresleného humoru svojou kresbou predstavujú svoj vnútorný originálny pohľad a podávajú nám autentický kreslený obraz. Kreslený humor nás núti
meniť naše stereotypné pohľady na dané situácie a uvádza nás do myšlienkového sveta autora. Každý autor má svoj jedinečný životný postoj k rôznym témam s charakteristickým rukopisom. Autori predstavili rôzne pohľady na danú tému ktorá je špecifická pre rôzne oblasti sveta od Európy, Ázie, Afriky, Ameriky. Kreslený humor je ďalší dorozumievací jazyk, ktorému rozumejú ľudia na celom svete. 21. ročník Novomestského ostňa sa vyznačoval kvalitným obsadením autorov s hodnotnými kresbami. Súťažnej prehliadky Novomestského ostňa 2021 na tému ROZHLAS A TELEVÍZIA sa zúčastnilo 258 autorov s 606 kresbami. Odborná porota po dôslednom zhodnotení vybrala tri kresby na hlavné honorované ceny a desať kresieb na čestné uznania. Ďakujem všetkým zúčastneným autorom, ktorí na vyhlásenú tému zaslali svoje výtvarné diela. Na výstave vybraných prác môžu návštevníci vidieť pohľad autorov na danú tému.“
Vladimír Pavlík riaditeľ bienále Novomestský osteň

„Sedel som nad svojim archívom kresleného humoru a intenzívne som hľadal inšpiráciu k príhovoru na vernisáž výstavy kresleného humoru. Myšlienky sa túlali medzi mozgovými závitmi kade-tade a snažili sa nájsť východisko z labyrintu didaktických poučiek, vtipov, autentických i vymyslených príbehov. Parafráza hamletovskej dilemy bytia a nebytia humoru, sa striedavo vynárala a strácala medzi málo lichotivými obrázkami autorov z celého sveta. Diagnóza dialektického dialógu s divákom, čitateľom, či poslucháčom určuje príznaky očakávanej katarzie, objektívneho poznania, racionálneho názoru a hlavne zodpovednosti. Reakcia autorov kresleného humoru na mediálne vysielania je prevažne sarkastickou obranou pred manipuláciou, ktorá spokojne parazituje na našom duševnom zdraví. Pubertu som prežil ako odchovanec nedeľných humoristických relácií, banskobystrického Sobotníka, či Maratónu, televíznych Bumerangov, Hovorov H a samozrejme Roháča a Dikobrazu. Bez idealizácie ideologizovanej doby som už vtedy hľadal kultivovanosť a kumšt. Humor by nemal byť len zosmiešňovaním a grotesknou karikatúrou rôznych zabávačov, či predstieranou múdrosťou politikov. Mixované smiechy upozorňujú aj tých menej pripravených, že príde niečo smiešne, tzv. HUMOR. Časť autorov – interpretov sa riadi bonmotom Tristana Tzaru „Myslenie vzniká v ústach“. Kreslený humor tak s nami vedie svoj papierový rozhovor v rozmere A3 a provokuje k odhaľovaniu tajomnej trinástej komnaty kýchania mozgu. Moje špekulatívne myšlienky sa aj naďalej túlali kade-tade a zapichli sa do ostňa. Novomestského.“
Peter Rázus, kurátor výstavy

Umiestnenie na prvých troch miestach

1. cena
Mihatov Mojmir, Chorvátsko, Croatia
2. cena
Krumpolec Vojtech, Slovensko, Slovakia
3. cena
Mello Silvano, Brazília, Brasil

Čestné ceny

Mráz František, Slovensko
Bélom Jean-Loïc, Francúzko
Chernyshev Nicholay, Ruská republika
Khalil Raed, Sýria
Linek Václav, Česká republika
Moro Michel, Kuba
Ospina Elena, Kolumbia
Shilov Viacheslav, Ruská republika
Srna Jiří, Česká Republika
Тarasenko Valeri, Ruská republika

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments