Dnes aktuálne spisovateľ básnik a publicista Pavol Janík

Pranier

Včelia kráľovná slovenská

V súvislosti s názvom inštitúcie Matica slovenská by sa mohlo zdať, že ide o írečitý slovenský výraz. To je však hlboký omyl. Matica v Srbsku, Chorvátsku i v Bosne a Hercegovine označuje včeliu kráľovnú (queen bee). V slovenčine sa nazýva aj včelia matka. Ide o oplodnenú včeliu samičku, ktorá intenzívnym kladením až 1 500 vajíčok denne zabezpečuje obnovu včelstva, ktoré má v lete 40 000 až 70 000 robotníc a v období rozmnožovania niekoľko stoviek až tisíc trúdov.

Skrutky s vnútorným závitom

V slovenčine matica označuje voľnú časť skrutky s vnútorným závitom, usporiadanie matematických prvkov a svojpomocné kultúrne spolky zakladané v minulosti – napríklad Matica srbská a podobne. Nemám nič proti Matici slovenskej z historického hľadiska – môj starý otec Ferdinand Lintner, hoci pochádzal z juhočeského mesta Soběslav, bol v Trnave nielen riaditeľom Slovenskej banky a čokoládovne Figaro, ale aj riadnym členom Matice slovenskej. Na jeho členskej legitimácii je podpísaný ako tajomník Štefan Krčméry a ako správca Jaroslav Vlček. Mimochodom – Štefan Krčméry bol praujec mojej manželky režisérky Mgr. art. Oľgy Janíkovej.

Milión ročne od štátu

Kdeže však sú časy, keď Maticu slovenskú reprezentovali geniálne zjavy literárnej scény? A celkom určite Matica slovenská nie je SVOJPOMOCNÝM KULTÚRNYM spolkom, pretože jej štát ročne vypláca prostredníctvom ministerstva kultúry – aj po aktuálnom miernom znížení – vyše milióna EUR, z čoho môže hradiť aj mzdy, o čom sa povedzme Spolku slovenských spisovateľov môže iba snívať. Viem, o čom hovorím, lebo som bol 15 rokov jeho popredným predstaviteľom – predsedom (2003 – 2007), tajomníkom (1998 – 2003, 2007 – 2013) a šéfredaktorom spolkového časopisu Literárny týždenník (2010 – 2013).

Aký význam?

Navyše – ťažko hovoriť o Matici slovenskej ako o KULTÚRNOM spolku, keďže má aj vedecké a záujmové odbory typu národohospodársky, politologický či športový. So všetkou vážnosťou sa už prinajmenšom od vzniku súčasnej samostatnej Slovenskej republiky 1. 1. 1993 verejne a márne pýtam, aký zmysel má pretrvávajúca existencia Matice slovenskej a jej financovanie zo štátnych zdrojov.

Koho chce Matica brániť?

Matica slovenská analogicky ako jej sesterské organizácie iných slovanských etník v habsburskej monarchii vznikla v 19. storočí v rámci úsilia zachovať si kultúrnu identitu. Kto v podmienkach Slovenskej republiky ohrozuje kultúrnu svojbytnosť Slovenska a ako čelí Matica slovenská lokálnemu kultúrnemu bezvedomiu v kontexte európskeho zjednotenia a globalizácie? Vari Matica slovenská chce nahrádzať, alebo duplikovať funkcie celého štátneho aparátu? Lebo takúto ambíciu naznačujú jej vyššie uvedené vedecké a záujmové odbory.

Kto nájde odvahu?

Už v minulosti som verejne vyjadril vážnu pochybnosť, že raz niekto na úrovni vlády SR nájde odvahu ukončiť štátne financovanie Matice slovenskej, teda skoncovať s vyhadzovaním peňazí daňových poplatníkov na neopodstatnené aktivity či len vegetovanie profesionálnych matičiarov, ktorí sa nanajvýš zmôžu na to, aby oznámili Slovákom, že si majú pri sčítaní obyvateľov uviesť slovenskú národnosť. Dokonca ani súčasní koaliční radikáli si netrúfli definitívne preťať gordický uzol a len veľmi opatrne znížili matičiarom prísun verejných zdrojov. Takže stále ostáva aktuálna otázka – dokedy budú desaťtisíce slovenských robotníc živiť a tisíce slovenských trúdov oplodňovať Včeliu kráľovnú.

Pavol Janík

(Autor je básnik a publicista)

Dovetok: Dovoľte pridať stanovisko Humorikonu k danej problematike. Sme tiež súčasťou slovenskej kultúry a hoci sa dlhé roky uchádzame o podporu a spoluprácu s Maticou Slovenskou, doteraz bola naša snaha odmietnutá. Na rozdiel od nich pracujeme v oblasti slovenskej kultúry za vatikánsku menu, čiže zadarmo! Preto súhlasíme s kritikou v uvedenom príspevku, pretože činnosť slovenskej Matice je takmer nulová a aj my si kladieme otázku: Načo živiť toľké množstvo administratívnych darmožráčov? Nestačí zo štátnej kasy kŕmiť pokrivenú politickú garnitúru?!


PODPORTE nezávislé médium Humorikon – jediné slovenské internetové médium svojho druhu ľubovoľnou finančnou čiastkou! Všetok obsah na týchto stránkach je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie jednotlivých strán. Máme veľa nápadov ako sa neustále zlepšovať a ponúkať vám naďalej čo najkvalitnejší žurnalistický obsah. Pod hlavičkou slovenskej pôvodnej satiricko – humoristickej tvorby sú to všetky literárne žánre, vrátane humoresiek, rozhovorov, fejtónov a drobných literárnych útvarov. Prirátajúc informácie z rôznych podujatí! Kultúra na Slovensku je v závese a satira a humor sa dnes ako žáner objavujú v médiách iba ak sem-tam sporadicky. Hoci existujeme iba niečo vyše roka, bez vašej pomoci čitateľov a autorov sa ďalej nepohneme. 

Je tu možnosť ako nám pomôcť aj forma inzercie a reklamy. Na to vám vystavíme daňový doklad!!!

Ak nám chcete pomôcť skvalitniť noviny, respektíve podporiť slovenskú kultúru v oblasti humoru a satiry, ako i kvalitnú žurnalistiku, máte možnosť poukázať nám legálne 2% z dane na podporu Humorikonu. Sme riadne evidovaní na daňovom úrade. Prípadne telefonický kontakt: 0907 905 537.
Potrebné údaje: IČO: 42120977
Súpisné orientačné číslo: 1723/3

Môžete tak urobiť i prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
———————————————————————————————————————

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments