Dnes aktuálne srbský humorista a publicista ALEKSANDAR ČOTRIĆ

 /Aleksandar Čotrić / humor / humoreska / humoreske / humoristično-satirične cena / Medzinárodný časopis pre humor a satiru   Šipak / sipak.rs /

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prvá antológia slovenských aforizmov

PANČEVO – Krátka literárna forma aforizmov by mohla vyhovovať dnešnému zrýchlenému tempu života. Koncízne a vtipné myšlienky slovenských autorov sú teraz sprístupnené aj srbskému čitateľovi. Prednedávnom vyšla prvá antológia slovenských aforizmov, ktorú zostavil a preložil Aleksandar Čotrić. Aforizmy ani zďaleka nie sú výhodou pre lenivých, ale trefnou skratkou pre tvorivých. Jeden z nich je aj Aleksandar Čotrić, ktorý má za sebou dlhú publicistickú a politickú kariéru. Už 35 rokov píše poviedky a aforizmy, v ktorých sa snaží prepojiť vtipnú pointu a vlastnú poetiku. Jeho najnovšia zbierka zoskupuje dve a pol tisíc aforizmov z pera 45 slovenských autorov. Ako uvádza autor prvej antológie slovenských aforizmov, existuje mnoho podobností medzi slovenskými a srbskými tvorcami najkratších literárnych útvarov. Charakterizuje ich nekompromisnosť, ostrosť a smelosť, ktorou autori oboch krajín reagujú na spoločenské a mentalitné deviácie. Aleksandar Čotrić publikoval množstvo kníh a jeho vtipné pointy sú odmenené prestížnymi oceneniami a prekladané do mnohých jazykov.

 

 

 

Aleksandar Cotric

Deň prijatia

– Dámy a páni, dnes sme sa stretli na tomto ceremoniáli, aby sme oslávili vaše prijatie do našej komunity. Na zdravie! Poďme zdvihnúť naše poháre šampanského a vypiť ich na počesť veľkej udalosti! – povedal na začiatku obradu šesťdesiatnik v tmavom obleku. Stál uprostred haly grandizónneho paláca obklopený ženami a mužmi na oficiálnych toaletách a frakoch. Blesky fotoaparátov svietili zo všetkých strán a mnoho kameramanov chcelo zachytiť historickú udalosť. Potom, čo rečník klepol na každého s hlbokými krištáľovými pohármi, pokračoval na svoju adresu:
– Keď sa pozrieme späť, skonštatujeme, že to bola dlhá a náročná cesta. Pamätáme si, že ste čelili veľkým pokušeniam a že ste sa pred dvadsiatimi rokmi vydali na cestu európskej integrácie. Bola to tŕnistá cesta, ale to je jediný spôsob, ako sa dostať k hviezdam. Mali ste vzostupy aj pády, pohybovali ste sa tam a späť a doľava a doprava, ale nevzdávali ste sa, ani keď ste boli na kolenách. Začali ste proces stabilizácie a asociácie, aj keď potom došlo k destabilizácii a odpojeniu. Keď ste uväznili haagskych obžalovaných, otvorili ste kapitoly. Museli ste splniť niektoré všeobecné podmienky, ktoré platili iba pre vás. Veľa ste sa vzdali, pretože vám bolo sľúbené, že dostanete o niečo viac. Zmenili ste zákony, nariadenia, pravidlá a vedomie ľudí. Aby ste dosiahli cieľ, dali ste zo seba maximum a dali ste dokonca sami seba. Všetko, čo je teraz len škaredá minulosť. Dnes, našťastie, to všetko za vami, a preto – ešte raz prípitok na kopaničiarsky rad a vaše prijatie do komunity bratských národov na východe. Stanete sa jednou z našich najsľubnejších provincií!

SÚŤAŽ

– Časy sa zmenili, musíme sa zmeniť aj my. Nemôžeme si sťažovať, že sme doteraz žili zle od vydierania, vydierania, obchodovania, obchodných zastúpení, ďalšieho predaja a ďalších podnikov, ale nastal čas na transformáciu. Musíme držať krok s novými trendmi. Teraz sú v móde transparentnosť, boj proti korupcii, európska integrácia, trhová ekonomika, ľudské práva, práva ohrozených zvierat, spoločenská zodpovednosť spoločností, protokol od Coyote, boj proti tej diere … – vymenoval šéf pred členmi svojho „tímu“.
– Čo je to s tebou dnes, Bison? Nečuchali ste od skorého rána trochu popcornu? Akým otvorom čelia? – spýtal sa Kole Paiser, priateľ vodcu z detstva a pravá ruka v klane. – A čo nám na móde záleží, sme úplne z módy a čo nám chýba?!
– Od dnešného dňa, drahý pán Mladenović, som pre vás pán Janković. Členovia gangu sa nedokázali zadržať, a tak vybuchli smiechom. – Uh, toto ťa môže prinútiť revať! No, Bison, nie si celý. Čo je dočerta s tebou? Čo nás rozosmievaš, človeče? – Luka Krokodil sa vrátil ako prvý.
– Nikdy som nebol vážnejší! – Bison sa zamračil v snahe znovu získať autoritu pred svojimi spolupracovníkmi. – Doteraz si ma počúval a bol si v poriadku. Už som vždy vizionársky hovoril, keď je čas prejsť na stanovenie výsledkov futbalových zápasov, kedy by sa mal tovar z Kolumbie nahradiť tovarom z Afganistanu a kedy budú ukrajinské ženy žiadané viac ako Moldavčanky?
– Áno, brat Bison, je mi to ľúto, myslím, pán Janković, mnohokrát si mal pravdu – Kole Paiser sa začal podvoliť.
– Ak áno, potom ma budeš počúvať aj tentoraz. Naša krajina nezadržateľne smeruje k európskej a atlantickej integrácii a čoskoro sa pripojí k Pacifiku. Preto je potrebné ustanoviť demokratické a zodpovedné inštitúcie, vyhlásiť verejné výberové konania a zabrániť zneužívaniu verejnej moci na súkromné účely – vedúci vysvetlil slová z jedného papiera – Každý musí pracovať podľa zákona! – Bizón sa pomaly premenil na pána Jovanovića.
– Ja tiež? – spýtal sa chlapčenský naivný Mickey Razor, najmladší člen klanu. – Čo tým myslíš, že robíme podľa zákona, keď sme nikdy v živote neurobili nič legálne? Znamená to, že prestaneme predávať zbrane, kradnúť autá, privatizovať, vydierať, rekapitalizovať …?
„Nie, bolo to ďaleko,“ prerušil ho náhle bosý.
– Aký je potom rozdiel? – spýtal sa mladý Razor – Čo budeme robiť podľa zákona?
– Budeme robiť všetko tak ako doteraz, iba podľa zákona! Už nie ste Kole Paiser, ale viceprezident Mladenović, už nie ste Luka Krokodil, ale poručík Milekić, už nie ste Miki Britva, ale predseda hlavnej rady Aleksić. Od zajtra ste nahradili tie mikiny, rifle, tenisky a kožené bundy oblekmi lister, kravatami na pupok a topánkami kačacím zobákom. Zaregistrujeme sa podľa nového zákona ako politická strana a budeme konať v inštitúciách systému! A vedieť, že odteraz tu budeme mať ešte tvrdšiu konkurenciu!

Aleksandar Cotric

——————————————————————————————–
PODPORTE nezávislé médium. Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme doteraz vyše 26 500 vzhliadnutí !!!

Môžete tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499
Ďakujeme!
———————————————————————————————————————

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments