Dnes aktuálne srbský humorista Milan Kruh

DOBRÝ POUžITIE JE UZNÁVATEĽNÉ – ROZHOVOR S MILÁNOVÝM KRUHOM

Po celé roky už realita presahovala satiru. Realita spája všetky hlavné a sekundárne ceny za satirickú udalosť roka, za satirický príbeh, aforizmus, takže satirici sa snažia dosiahnuť iba satirické výšky, ktoré realita dosiahla. Existujú väčšie satiry ako napríklad nové vysoké školy?!

SHIPAK: Pán Curridge, na nedávno usporiadanej súťaži Ayr Cabaret Contest ste boli menovaný za aforistu roka. Blahoželáme! Kedy a prečo alebo prečo, prečo ste začali písať aforizmy?

KURIDJA: Ďakujem za váš časopis. Som vďačný porote a organizátorovi kabaretu Ayr za udelenie tejto prestížnej ceny. Neočakával som cenu.
Bývam v Prijedore, na polceste medzi rodiskom Petara Kočića, spisovateľa satirického majstrovského diela „Jazvec pred súdom“ (Stričići pri Banja Luka) a rodiska Branka Ćopiča, humoristu, satiristu a všeobecne preloženého srbského spisovateľa (Hasani pri Bosanskej krupe). Obaja napísali veľkú satiru ľahkým spôsobom. Každý z nás v tejto oblasti vyrástol podľa literatúry Kočić a Ćopić. Preto všetci ľudia tu satiricky rozmýšľajú, rozprávajú, pracujú a na samom konci veselo s piesňou popu opúšťajú tento svet.
Po celé roky už realita presahovala satiru. Realita spája všetky hlavné a sekundárne ceny za satirickú udalosť roka, za satirický príbeh, aforizmus, takže satirici sa snažia dosiahnuť iba satirické výšky, ktoré realita dosiahla. Existujú väčšie satiry ako napríklad nové vysoké školy?!
V takom prípade musíte zvládnuť určitú gramotnosť, minimálne gramatiku a opísať, čo sa vám zdá satirické. Musíte mať len správny uhol pohľadu a správne okuliare.

SIPAK: Aký je stav satiry „za Drinou“?

CURIDGE: Satirické písanie tu malo cyklický vývoj. Pred druhou svetovou vojnou bolo v Krajine viac humorných a satirických časopisov. Satirická myšlienka bola umlčaná v povojnovom socializme a autori, ktorí umiestňovali politiku do satiry, boli odmenení serióznymi odmenami. Ako odmenu dostali dlhé letné prázdniny na ostrove Naked. V druhej časti medzivojnového obdobia prestali byť na tomto ostrove prázdniny zadarmo, takže satiristi sa tiež zbláznili.
Po poslednej vojne sa tu rozšírilo satirické písanie. Každú nedeľu sa v rozhlase Republiky srbskej koná kultová show Zvrk, v ktorej autori a účinkujúci satiry vyrábajú malé majstrovské diela. Desať a viac rokov publikoval tlačený a elektronický satirický časopis „Nosorožec“ tím, ktorý viedol pán Kljajic.
V krajine žije a pracuje veľká skupina satiristov pod vedením Miladina Beriča, ktorý získal takmer všetky satirické ceny za satirické písanie. Zivko Vujic, Zivko Djuza, Darko Samardzic, Dinko Osmancevic, Goran Kljajic a mnoho ďalších kvalitných satiristov. Napríklad v mojom Prijedore sa koná raz za rok jedna z najtrvalejších a najlepších literárnych udalostí – literárne stretnutia v Kozare , ktorej prvý laureát bol o nič menej ako vyššie uvedený Brancilo Copic.Prichádzajú na literárne stretnutia; Matija Beckovic, Ljubivoje Rsumovic, Moza Odalovic, predtým neskoro Dobrica Eric …
Slaved satiristi Bojan Ljubenovic a Aleksandar Baljak nedávno navštívili Prijedor.
Je to prostredie, v ktorom sa satira dá celkom ľahko vytvoriť.

 SIPAK: Aká je rada pre mladých spisovateľov?

CURIDGE: Dobrý satiru sa dá ľahko spoznať. Ak sú signály na písanie na viacerých stránkach dobré, potom je to tak. Ak sa teda zdá, že niekoľko ľudí napísalo niekoľko aforizmov, príbehov, básní, malo by mať toto písanie aj pokračovanie. V opačnom prípade by písanie malo ísť tak ďaleko, aby sa písalo blízkej bytosti, ktorá to nebude znieť, aj keď vám niečo chýba.
Literárnej kritike by sa človek nemal venovať príliš veľkú pozornosť. Literárna kritika berie satiru príliš vážne, pretože kritik často hľadá hlboký význam satiry a dokonca nájde chytré veci, ktoré satirista ani nenapadlo povedať.

SIPAK: Aké sú vaše plány do budúcnosti?

KURIDJA: Nie som dlho v satire. Mám v pláne vyrobiť satirickú knihu v elektronickej podobe. Šetrné k životnému prostrediu, nie je tam žiadny papier a nie je viditeľný žiadny obeh, takže môžete povedať, koľko chcete, príbuzní a priatelia nemusia dať knihu na poličku, ako povedal satirista Beric. Neskúmam to a je to. Ak niekto číta, je to tak, že ak nečítate, nedochádza k poškodeniu životného prostredia.

Redakčný Rod

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments