Dnes popredná slovenská apigramatička, aforistka, publicistka, poetka, scenáristka a moderátorka z Trnavy Eva Jarábková Chabadová

Som emeritná učiteľka, poetka a humoristka, členka Fóra humoristov pri KJF v Trnave. Dlhodobo publikujem epigramy a aforizmy v Regionpresse Trnavsko, kde mám stálu rubriku “ Možno je to tak“ a ostatné tri roky v Humorikone, Bumerangu,  a v  humoristickej prílohe denníka Šport.  Som autorkou štyroch kníh, dve zbierky poézie a dve knihy epigramov v poradí: Ži hlavou, V pondelok doma nebudem, Dve z jednej strany a Možno je to tak. V rámci FH píšem scenáre k programom v KJF, ktoré zároveň moderujem. Vyznávam filozofiu, že nesmieme mlčať, lebo hovoriť môžeme na rôzny spôsob, ale mlčíme všetci rovnako. Poetka, humoristka, scenáristka a moderátorka, členka Fóra humoristov pri KJF v Trnave.
PS: Žiaľ, v miestnom čísle Trnavských novinách sa nenašlo miesto pre moje epigramy. Prednosť dostali vianočné gule a iné orgány.
______________________________________________________________

Najnovšia satira

Jaslovských Bohuniciach by mala vyrásť najväčšia slnečná elektráreň

Aj pozitívna správa, ktorá sa objaví v tlači, vyvolá občas negatívne asociácie na dávno minulé udalosti. V druhej polovici minulého storočia priniesla správa o vybudovaní atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach všeobecné znepokojenie, až zdesenie. Niet sa čo čudovať, je to najúrodnejšia časť chotára a ani dnes nevieme koľko pravdy bolo na poplašných správach o zamorení okolia. Možno o tisíc rokov, pri analýze pôdy sa ukáže pravda, čo nás už samozrejme nebude trápiť. Niekedy boli tie chýri aj trochu úsmevné. Ženy v Jaslovských Bohuniciach a v blízkom okolí, údajne odmietali spávať so svojimi mužmi, traktoristami, lebo tí, po celodennej práci na poliach v okolí elektrárne, v noci svietili. Teda svietili ich ožiarené telá. Ktovie, čo vyvolá správa o slnečnej elektrárni. Možno sa budú traktoristom tlačiť ženy do postele, lebo mať doma v spálni „solárko“ je výborná vec.

Prečo sa zem krúti
Zem nemôže hlavu krútiť,
lebo hlavu ani nemá,
ale nad tým, čo stvárame,
sa už roky krúti celá.

Krčah vody zadarmo
Možno raz aj my
budeme tak zle na tom,
že za krčah vody
radi zaplatíme zlatom.

U vás ako?
Prístup k občanom
je v každom meste iný,
niekde budujú nemocnice,
inde rozširujú cintoríny.

Verejná brzda
Rútiť sa dopredu
so zatiahnutou pákou,
je ako vo veciach verejných nechať
si radiť od hlupákov.

Dostať peniaze zadarmo nie je utópia

Myslím, že to pôjde, tvrdí Alexander Stredák, koordinátor európskej iniciatívy za nepodmienený základný príjem, v rozhovore “ Peniaze aj bez driny „. Samotný pojem dostať čokoľvek zadarmo nie je presný. Každý človek žijúci na zemi, aby vôbec mohol existovať, musí vyvíjať nejakú činnosť, ale tá nie je nikdy rovnako zaplatená. Zoberme si napríklad len také dýchanie. Pacienti napojení na dýchacie prístroje by vám vedeli rozprávať o ťažkej práci. Autor uvádza ako príklad prácu smetiara, ktorá sa v istých situáciách stáva nenahraditeľnou a je súčasťou lukratívneho biznisu. Pojem dostať niečo zadarmo zaváňa dobročinnosťou a na ňu odkázaný nechce byť ani jednotlivec, ani národ. Alexander Stredák, hlavný koordinátor európskej iniciatívy za nepodmienený základný príjem pre Slovensko a ľudia v tejto skupine, to vidia inak. Tvrdia, že je najvyšší čas rozmýšľať o tom, lebo hromadenie bohatstva v rukách malého počtu ľudí, nie je riešenie a prideľovať ľudom vyprodukované bohatstvo nie je dobročinnosť, ani tá známa komunistická formulka, že každý podľa svojich schopností, každému podľa jeho zásluh. Ľudia bez prostriedkov nenakupujú a tak niet pre koho vyrábať. Takže nijaká socialistická utópia, alebo nevyhnutnosť. A ešte jedna poznámka k téme. Na svete vždy budú ľudia, ktorí budú mať viac a najviac budú mať vždy tí, ktorí už dávno našli ten správny spôsob ako dostať peniaze bez driny a zadarmo.

Najstaršia ideológia
Môžete sa presťahovať
kam chcete,
nájde si vás “ našizmus“,
najstarší „izmus“ na svete.

Euro fondy
EU zase vybabrala s nami,
postavili nám zadarmo most
a rieku si máme nájsť sami.

Zahmlievanie
Vadia nám prázdne reči,
vadia nám oplzlé akty,
ale ešte viac nám vadí,
že prekrúcate fakty.

Prestaňte svet vylepšovať

V ostatnom čase sa stávajú staré veci predmetom záujmu a obdivu, ale napriek tomu sa ich zbavujeme. V lepšom prípade ich darujeme zberateľom, v tom horšom idú rovno na smetisko. Môj priateľ, vo svojich postrehoch „Skrslo mi v makovici“, skonštatoval, že svet je úžasné miesto pre život, keby sa ho ľudia nesnažili furt vylepšovať. A o to vylepšovanie práve ide. Obdivujeme skvelé, dômyselne a jednoduché veci objavené v minulosti, stále fungujúce a napriek tomu sa ich zbavujeme a kupujeme ich vylepšené repliky. Veľakrát s menej kvalitného materiálu, aby vydržali iba tie dva roky záruky a to pôvodné, geniálne, vkusné, jednoduché a stále funkčné, odhadzujeme. Ale pomaly už nemáme kam. Smetné nádoby sú stále väčšie, stále hlbšie ich zakopávame do zeme a je ich stále viac. A svet by bol úžasný, len keby sme nevymýšľali zbytočnosti. Nastúpila teda doba recyklácie, objavujú sa Re- use centrá, kde môžete priniesť niečo čo je funkčné, doma to nepotrebujete a odniesť si môžete niečo, čo ste kedysi dávno doma mali a milovali. Možno raz v ďalekej budúcnosti zamotáme archeológom hlavy, keď nebudú vedieť určiť vek otlčených kuchynských riadov používaných ešte celkom nedávno. Krásna predstava, taká svet omladzujúca.

Všetko sa zíde
Do starej truhlice
ukryla som svoj svadobný vienok,
keď nevyžijem z dôchodku,
budem živá zo spomienok.

Lacné retro
Myšlienka to nie je márna,
stačí požiť sto dva rokov
a máš doma retro zdarma.

Krach automobiliek
Ekonomickú prosperitu
treba urýchlene riešiť,
ohrozujú ju cyklisti
a ľudia čo chodia peši.

Kam s ňou
Ani jedna rieka
nie je taká „veliká“,
aby sa do nej vmestila
vyhodená biela technika.

Možno je to tak…

Krčah vody zadarmo
Možno raz aj my
budeme tak zle na tom,
že za krčah vody
radi zaplatíme zlatom.

Teraz môžem všetko
Doteraz som poslúchal,
ako u nás skoro všetci,
no odkedy to tu riadim,
robím iba zakázané veci.

Rodová rovnosť
Všetci vieme, že ženu
neudrieš ani ružou,
len kto sa zastane
nás, týraných mužov.

Vianočné balíčky
Cítime sa vtedy trochu vinní,
keď do zbierky pre chudobných
dávame pozáručné potraviny.

Pandémia pokračuje
Jedinú prednosť to má,
že budeme na Vianoce
všetci pekne sedieť doma.

Eva Jarábková Chabadová

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavol Mikula
Pavol Mikula
29 days ago

Fantastické príspevky, vtesnané do aktuálnej satiry!