Dnes aktuálne slovenský humorista a publicista Milan Kupecký

Chcem, aby slovenský humor vstal z popola

Rozhovor so slovenským humoristom Milanom Kupeckým pre srbský satiricko-humoristický časopis Šipak

Milan Kupecký je dlhoročným, skúseným i známym slovenským publicistom, nielen na poli súčasného humoristického burinou zarastajúceho poľa. Dlhé roky pracoval postupne v niekoľkých periodikách a krátko aj v Novom Roháči, kde bol aj šéfredaktorom. Je autorom piatich humoristických kníh, ktoré vydal teraz na sklonku života za prispenia Literárneho fondu a viacerých popredných slovenských karikaturistov a podnikateľov. V súčasnosti ako dôchodca spravuje satiricko-humoristický internetový portál Humorikon, s ktorým náš medzinárodný časopis Šipak spolupracuje. Pri tejto príležitosti sme s ním urobili rozhovor…

Šipak: Na úvod by ste nám mohli v krátkosti charakterizovať váš slovenský Humorikon

Milan Kupecký: Webovú stránku s názvom HUMORIKON.SK prevádzkuje Občianske združenie Chýrnik – noviny tolerantnosti. Rozhodli sme sa zriadiť ju, pretože slovenský humor, ako aj satira, predovšetkým ten profesionálny a kultivovaný, u nás absentuje. Karikaturisti a píšuci autori nemajú kde publikovať svoju tvorbu, pretože priestor pre tento žáner sa iba občas, alebo výnimočne naskytne na stránkach niektorých printových médií, ktorým ide spravidla iba o komerčný efekt, bez vyplatenia honoráru, prípadne o spestrenie silvestrovských stránok, čo mnohí erudovaní autori, najmä karikaturisti, odmietajú.
Majitelia mediálnych spoločností nenachádzajú pre takýto žáner a informácie o humore (podujatia, súťaže, ocenenia) miesto. Objavujú sa iba ak vtipy, ktoré majú anonymných autorov, a často sa opakujú. Na Slovensku zaostávame v tomto smere za zahraničím. Cieľom Humorikonu je stať sa slobodnými internetovými novinami, ktoré pomôžu povýšiť tento žáner a zachovať ho a byť príkladom a príležitosťou zároveň, najmä pre mladých autorov – a podnietiť ich k aktivite. Pretože starí autori, tzv. „roháčovci“, pomaly vymierajú a mnohí mladí ľudia už ani nevedia, čo je to esej, humoreska, fejtón, epigram či aforizmus.
Ak sa aj konajú viaceré humoristické podujatia, ako sú Kremnické gagy, Fraštacký tŕň, Novomestský osteň, Bumerang a ďalšie, tak oveľa vyššia angažovanosť je zo strany zahraničných ako domácich autorov. A to sa týka aj médií. So zriadením tejto webstránky a jej sfunkčnením sme začali 1. januára tohto roku a už máme takmer sedemtisícovú návštevnosť. Žiaľ, podporu zo strany Ministerstva kultúry SR sme nedostali. V Humorikone ponúkame spoluprácu na poli humoru a satiry všetkým, aj začínajúcim autorom tohto žánru, či už sú to píšuci autori, alebo karikaturisti, či iní ľudia so zmyslom pre humor a recesiu.

Šipak: Mohli by ste nám priblížiť svoje pôsobenie a literárnu tvorbu?

Milan Kupecký: Dlhé roky som pracoval v rôznych redakciách. Ako kmeňový redaktor som okrem reportáží, rozhovorov, spravodajstva a rôznych iných žánrov vážnej a serióznej publicistiky písal aj fejtóny či humoresky, no predovšetkým sa venujem krátkym literárnym žánrom (útvarom) – aforizmom. Svoje príspevky prezentujem už vyše šesťdesiat rokov v rôznych printových i elektronických médiách. Kedysi som popri redakčnej práci prispieval najmä do rozhlasových víkendových i silvestrovských relácií, akými boli vtedy na celom Slovensku známe: banskobystrický Sobotník, košický Maratón, Variácie a Nedeľná Zákruta. Sporadicky sa moje príspevky, najmä aforizmy, objavovali v niekdajšom socialistickom satiricko-humoristickom časopise Roháč. Som autorom piatich humoristických kníh. Z ocenení si najviac cením vyznamenanie Humoris (pozor, nie Honoris) causa, A keďže som sa z rodných Šurian presťahoval do Nových Zámkov, kde žijú aj občania maďarskej národnosti, vydával som dvojjazyčné regionálne noviny Chýrnik-Hírnok.
Humorikon robíme z entuziazmu a technické veci a zásahy si zatiaľ uhrádzame sami z dôchodku. Autori pracujú bez nároku na honorár. V poslednej mojej knihe s názvom Ako sme „válčili“ za socializmu, opisujem vtipnou formou svoje dlhoročné redaktorské pôsobenie a skúsenosti, ako i niekoľko vlastných príbehov, ktoré som zažil počas, možno povedať, celoživotnej redakčnej práce.

Šipak: Porovnajte klímu na písanie aforizmov a satiry na Slovensku – pred vstupom a po vstupe do EÚ

Milan Kupecký: Nevidím zlepšenie, ba naopak, po vstupe do EÚ a zavedení euromeny je to u nás oveľa horšie ako predtým. Najmä politici sa satiry boja ako čert svätenej vody, lebo „tam hore“ sa robia najväčšie „špinavosti“. Navyše starí autori vymierajú a mladí ich nemôžu nahradiť, lebo nemajú kde publikovať, porovnávať a učiť sa… Práve na to sme vytvorili Humorikon a ponúkame príležitosť. No v dnešných zekonomizovaných časoch sa tejto ľahkej múze málokto venuje amatérsky, tobôž profesionálne, tak aby sa tým mohol živiť.

Šipak: Akú máte medzinárodnú spoluprácu?

Milan Kupecký: Táto otázka ma zaskočila a pripadá mi ako žart. Ako občianske združenie nie sme dotovaní zo Západu, zo štátov, ktoré tu majú podnikateľské, privatizačné, vojenské a iné záujmy. Nie sme finančne podporovaní…Taká prvá spolupráca sa rysuje s vaším Šipakom…ale uverejňujeme tiež príspevky poľských, maďarských, no najmä českých autorov, pretože sa dobre poznáme, veď sme dlhé roky žili v spoločnom štáte.

Šipak: Aké sú vaše ďalšie plány?

Milan Kupecký: Chcem, aby vymierajúci slovenský humor a jeho autori, ktorých je ako šafranu, vstali z popola a cestou Humorikonu mu pomohli zviditeľniť sa. Pomáhať budem dovtedy pokým mi bude zdravie slúžiť a neskončí moja pozemská životná púť.

Šipak: Ďakujeme za rozhovor!

Zhovárala sa: Ana Časarová

Tri komentáre:

Ján Maršálek
Kdeže je starý dobrý Roháč?! Všeličo sa zmenilo. Aj humor je dnes hrubší, plytší, vulgárnejší. Na miesta duchaplných humoristov a satirikov nastúpili „zabávači“.
Pomáhať humoru a satire vstať z popola, to je sizyfovská robota.
Anonymný
Vážený pán Maršálek! Najskôr mi prichodí v mene tvorcov Humorikonu poďakovať Vám, že nám dávate priestor. Urobíme to recipročne, teraz to uvediem ja pre zmenu v Humorikone a budem sa snažiť zviditeľniť váš Priestornet. Či to pomôže, to je vo hviezdach. Snažíme sa obaja a zatiaľ výsledok sa dostavuje iba sporadicky. Vraví sa, že ak máte neprajníkov a darí sa vám, každý je ticho, nereaguje závidí. Tak to cítim. Ale ak sa potácate niekde na dne, máte kopu falošných utešovateľov a to nie je nič platné,lebo sa hovorí, že súcit je falošný cit. Človekovi treba pomôcť vtedy, ak má zmysel jeho úsilie, nie keď padne do jamy. S úctou a vďakou – milan
Unknown
Milan Kupecky je nestor slovenského aforizmu. Je všade tam, kde sa niečo deje, kde ide o slovensky humor. Ma môj obdiv a patri mu vďaka za všetko, čo pre slovensky humor a satiru robí.
Milan Hodál, spisovateľ, básnik a epigramatik

Priviate vetrom

Heslo dňa: Všetko sociálne, štátne a slovenské je nám cudzie.
::
Proti korupcii sa najvehementnejšie bojuje v médiách.
::
Čas je najlepší lekár a pritom neberie ani úplatky.
::
Máme 150-členný parlament. Nuž čo, viac hláv, viac mudrovania!
::
Platí najmä v politike: Múdry radu nepotrebuje a hlupák si poradiť nedá.
::
Upozornenie pre politických diskutérov: Opakovanie je matkou múdrosti. Nie však pri opakovaní hlúpostí.
::
Múdry nik z neba nespadol, pretože zhora sa obyčajne padá na hlavu.
::
Zmysel pre humor majú nielen humoristi, ale i tí, čo sa zúčastňujú politických besied.
::
Keby hlúposť v podobe politických rozhodnutí pominula, humoristi a satirici by zostali bez práce.
::
Známostiam hrozí vymretie. Veď na Slovensku už takmer každý každého pozná.

Priviate vetrom 2

9. 9. 2020

Pätolizači riskujú, že sa o nich zakopne.
::
Mnohí sa snažia dostať na výslnie, hoci majú veľa tienistých stránok.
::
Pozor, aj na horúcich dialógoch sa možno popáliť.
::
Sýty hladnému neverí, tak ako volič poslancovi.
::
Heslo dnešných privatizérov: Nič komunistické nám nie je cudzie!
::
Ak náhodou práve niečo visí vo vzduchu, môže to byť Damoklov meč.
::
Človeče pomôž si, aj bankový subjekt ti pomôže.
::
Paradoxom je, že sa robí za mier čoraz viac vojenských zásahov.
::
Ideálny poslanec je ten, kto vie rozprávať ako papagáj ale ak treba mlčať, ako ryba.

Milan Kupecký

———————————————————————————————————————-

Pomôžte prežiť nezávislému médiu Humorikon!  Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša finančné podpora v akejkoľvek výške bude použitá na skvalitnenie stránok. Mimochodom, zaznamenali sme rekordných už vyše 21 500 vzhliadnutí !!!
Môžte tak urobiť prevodným príkazom na účet:
IBAN: SK54 7500 0000 0040 0096 0499

Ďakujeme!
————————————————————————————————————————

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.