Dnes aktuálne René Pavlík, člen Združenia slovenskej inteligencie a autor fotografií

Veľmi vydarené podujatie v rámci osláv sv. Cyrila a sv. Metoda v Piešťanoch

Vo výstavnej sieny Slovenskej filharmónie Domu umenia v Piešťanoch, v spolupráci s Občianskym združením CYRILOMETODIADA, Nadáciou PRO PATRIA a autorom ilustrácií do knihy TAJOMSTVO ZOBORSKÉHO KLÁŠTORA, slobodného umelca Martina Oscitého sa uskutočnila pred pár dňami, v rámci cyrilometodejských osláv, slávnostná vernisáž výstavy Príbeh svätého Gorazda v ilustráciách v knihe TAJOMSTVO ZOBORSKÉHO KLÁŠTORA, ktorej autorom je otec biskup František Rábek a ilustrátorom výtvarný umelec Martin Oscitý. Vernisáž sa konala vo Výstavnej sieni piešťanského Domu umenia a bude sprístupnená verejnosti od 5. júla do 3. septembra 2023, okrem pondelka každý utorok až piatok od 14.00 do 17.00 hod., v sobotu a v nedeľu od 14.00 do 18.00 hodiny. Prítomný bol aj Martin Oscitý ilustrátor. Autor knihy František Rábek vo svojom diele čitateľom predstavuje historické osobnosti našich slovenských dejín – vladárov Svätopluka, Rastislava a Koceľa, ako i našich svätcov Cyrila, Metoda a Gorazda a vďaka ilustráciám výtvarníka Martina Oscitého môže návštevník výstavy oveľa intenzívnejšie vnímať hlbokú duchovnú postať nášho národa a čerpať z nej.
Slovenský výtvarník Martin Oscitý sa narodil v roku 1952 v Bratislave, dnes žije v Mníchove. Od útleho veku sa venuje kresbe a maľbe, v čom ho podporovali nielen rodičia, ale aj významní kolegovia výtvarní odborníci ako Jurík, Polakovič a Goga. Neskôr Martin Oscitý študoval na umeleckej priemyslovke v Brne a po odchode do exilu v roku 1968 do Švajčiarska pokračoval v štúdiu na umeleckej priemyslovke v hlavnom meste Berne a špecializoval sa na úžitkovú grafiku a ilustrácie. Jeho hlavnými učiteľmi boli Flückiger, Auchli a Andermatt. V roku 1976 odišiel do Nemecka na akadémiu výtvarných umení v Mníchove, kde vyštudoval maľbu u profesora Jürgena Reipku. Po ukončení štúdia i v súčasnosti sa zaoberá v rovnakej miere grafikou vo viacerých firmách, ako je „Product Creation“, agentúra „Kreis“, a popri tom sa neustále venuje voľnej tvorbe. Za svojho bohatého pôsobenia získal viacero ocenení, a preto od roku 1998 tvorí najmä ako slobodný umelec. V roku 2000 zakladá firmu VISIONART, ktorej výtvarné práce sleduje veľa umelcov vo svete. Ako Martin Oscitý zdôrazňuje, základom každej myšlienky je láska k duchovným hodnotám a spiritualite, k estetike krásy a ku kvantovej kozmológii, ktorou je všetko medzi sebou prepojené. Podobné snahy má aj výtvarná francúzska skupina „Libellule“, ktorej členom je od roku 2006. podobne je aj členom nemeckých umelcov BBK, skupiny Crossart, MKG – Münchner Künstlergenossenschaft, KSP a DUK na Slovensku. Umelec Martin Oscitý sa doteraz aktívne zúčastnil na viac ako 250 výstavách po celom svete. Svoje zatiaľ posledné ocenenie získal vo februári 2020, a to cenu Fra Angelica za celoživotné dielo a angažovanie sa za kresťanské hodnoty v umení. Cenu si prevzal aj z rúk predsedu Nadácie PRO PATRIA Antona Hrnku.
V rámci diskusie vystúpila aj kurátorka výstavy, predsedníčka Občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá, ktorá hovorila vo svojom obsiahlom príhovore najmä o posolstve vierozvestcov sv. Cyrila a sv. Metoda. Samotná kniha Tajomstvo Zoborského kláštora je vlastne historický román k 1150 výročiu smrti sv. Cyrila, menovania sv. Metoda za panónsko-veľkomoravského biskupa a vysvätenia sv. Gorazda za kňaza. Podujatie konferovala sympatická pani Edita Bjeloševičová, spestril ho spevom a hrou na fujare Štefan Suchý. V krátkom príhovore vystúpil aj predseda Nadácie PRO PATRRIA Anton Hrnko, ktorého mnohí poznáte ako významného slovenského historika. Pri tejto príležitosti bola vyhotovená pohľadnica, ktorá korešpondovala s vernisážou výstavy a medzi pozvanými bol aj zástupca humoristickej redakcie Humorikon. Veľa napovedia aj snímky z vernisáže.

Text a snímky René Pavlík

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Ocsity
Martin Ocsity
1 year ago
Vydarené!!
Martin